Wszystkie

Krótka historia apaszki

Od symbolu chuligaństwa do romantycznego atrybutu elegancji. apaszki
apaszka jedwabna

Apaszki to nie tylko piękne i eleganckie dodatki do naszej garderoby, ale także świadkowie długiej i fascynującej historii ludzkości. Te cudownie kolorowe i romantyczne chusty, które zawiązujemy na szyi lub głowie, mają swoje korzenie w starożytności, gdzie służyły bardzo różnym celom. Czy wiesz na przykład, że apaszka była niegdyś symbolem chuligaństwa, wojskowej rangi, czy cesarskiej potęgi? Zapraszamy Cię zatem wkrótką podróż przez wieki, aby odkryć tajemnice tego niezwykłego dodatku.

Pierwszy ślad apaszki znajdujemy w Egipcie, około 1350 lat przed naszą erą. To właśnie tam królowa Nefretete nosiła pod swoim bogato zdobionym hełmem lnianą chustę, która zapewniała jej komfort i ochronę przed słońcem.

Być może była to pierwsza apaszka w historii, choć nie wiemy na pewno, jak ją Nefretete wiązała i czy miała jakieś wzory.
apaszki

Kolejny przystanek na naszej trasie to Chiny, gdzie apaszka była częścią wojskowego munduru już około 1000 roku przed naszą erą. W zależności od koloru i sposobu wiązania, apaszka oznaczała rangę żołnierza lub oficera w armii cesarskiej. Dowodem na to są słynne terakotowe figurki z grobowca pierwszego chińskiego cesarza QinShi, które możemy podziwiać do dziś. Na niektórych z nich widzimy apaszki zawiązane na szyi lub w pasie.

 

Nasza podróż przenosi nas teraz do Asyrii, gdzie w latach 883-859 przed naszą erą panował król Aszur-nasir-apli II. Na jednej z rzeźb przedstawiających go widzimy, że ma na sobie szal, który być może był ozdobą jego stroju lub oznaką jego władzy. Nie wiemy dokładnie, z jakiego materiału był wykonany ani jak był zdobiony, ale możemy się domyślać, że był to rodzaj apaszki.

Apaszka-jedwabna-Paryzanka1
apaszka jedwabna

Podróży ciąg dalszy...

Z Asyrii udajemy się do Rzymu, gdzie około 10 roku naszej ery pojawia się tzw. sudarium, czyli lniana chusta służąca do wchłaniania lub wycierania potu. Rzymianie nosili ją na szyi lub w pasie podczas uprawiania sportu lub pracy fizycznej. Jednak nie tylko oni doceniali jej praktyczność. Około 60 roku naszej ery cesarz Neron pokazywał się publicznie z sudarium zawiązanym na szyi, co mogło być wyrazem jego gustu lub mody.

 

Oto zbliżamy się do końca, ale jeszcze mamy coś wyjątkowego w zanadrzu. Ostatni przystanek to Paryż, gdzie w drugiej połowie XIX wieku apaszka stała się elementem stroju apasza, czyli ulicznego bandyty lub chuligana. Stąd właśnie pochodzi jej nazwa, która wywodzi się od francuskiego słowa ‘apache’. Apaszka była dla nich zarówno ozdobą, jak i bronią lub narzędziem przestępczym. Mogli nią zadusić ofiarę, ukryć twarz lub związać ręce. Przerażające, prawda?

Apaszka symbolem elegancji, klasy i stylu,

Jednak apaszka nie była tylko atrybutem przestępców. Wkrótce stała się popularna również wśród robotników i sportowców, a później także kobiet i artystów. Nasza sławetna już chusta zyskała wiele kształtów, kolorów i wzorów, a także wiele sposobów wiązania i noszenia. Została symbolem elegancji, klasy i stylu, który podziwiamy do dziś.

Tu zakończymy naszą podróż przez historię apaszki, która jest nie tylko dodatkiem do naszej garderoby, ale także świadkiem długiej i fascynującej historii ludzkości.

Zapraszamy na naszego bloga, gdzie poznasz wiele innych apaszkowych tajników oraz wskazówek, jak dobierać, nosić, przechowywać, prać i dbać o swoje apaszki.